За вегетарианството и телевизионните кулинарни формати






Едва ли за някого би представлявало изненада, че поводът за написването на този текст е именно последното издание на кулинарното предаване Master Chef и по-специално, това, че този път победата си извоюва Севда Димитрова, превръщайки се в първия вегетарианец, печелил формата.








На финала Севда достойно се състезаваше с Евгени Йорданов, като две от приготвените ястия съдържаха месо. В последното предизвикателство тя реши да опита патицата и рака, които беше приготвила, което стана и повод за много дискусии, относно присъствието на вегани и вегетарианци в кулинарни предавания и други шефски изяви. Последният 42 епизод на Master Chef можете да видите тук.

Въпросите около вегетарианството и кулинарията са не един и два. Редно ли е вегетарианец да готви месо за близките или клиентите си, нормално ли е да опита приготвеното? Може ли вегетарианец да развие рецепторите и усета си за приготвянето на месо? Вярно ли е, че вегетарианците имат по-развити рецептори и навярно заради това не предпочитат месо и сродни продукти?




Доколко вегетарианството е въпрос на вкус или на убеждение?

В нашата страна, макар и населена с немалко вегетарианци и дори вегани, все още на тях понякога се гледа с доза скептицизъм и дори с леко подозрение. Аргументът, че предците ни векове наред са консумирали предимно месо и животински продукти, включително и в екстремните им варианти – животински мазнини, дреболии, крачета и прочие, не променя факта, че начинът на живот на съвременния човек в такава степен се е променил през последните петдесет години, че неизменно се променят и неговите хранителни навици.

И все пак, вегетарианство и кулинария? Могат ли да вървят ръка за ръка, дори и в пределите на месоядството? Предстои да потърсим отговора на този въпрос, но преди това нека ви разкажем накратко как е възникнал един от най-гледаните кулинарни формати Master Chef, както и каква е историята на други вегани и вегетарианци, участвали в него.

Предаването Master Chef възниква през 1990 г., като за първи път става достояние на публиката в британския си формат. Създателят му Франк Роддам и до ден днешен работи по подновяването, усъвършенстването и адаптирането на формата към чужди пазари, като освен Master Chef Australia, Canada, USA и други, съществуват и Master Chef Celebrity, Junior и т.н. Макар и може би най-успешният кулинарен телевизионен формат, Master Chef не страда от липса на критици.



Имиджът на страшилища на шефове като Гордън Рамзи и Джон Тород, риалити характерът на предаването или изискването на формата участниците да живеят в изолация, докато той тече, повторяемостта на задачите и предизвикателствата, които се поставят пред състезателите, както и поставянето им в противоречеиви зависимости един от друг са само малка част от причините форматът да бъде критикуван. Критикуван или не, Master Chef е едно от предаванията, които се излъчват ежедневно по телевизии като 24Kitchen и все пак задържа завидно висок рейтинг през годините. В последното си издание в България предаването надминава един милион зрители, като аудиторията е в по-голямата си част е на възраст между 18- и 34- годишна възраст (Виж тук) . Това фактически превръща формата в лидер за българския пазар сред аудиторията до 40-годишна възраст.



Каква обаче е следата и съдбата на вегетарианците в Master Chef по света? Както можете да си представите Севда Димитрова далеч не е първият състезател в предаването, който не яде месо. Нандини Викрам, Джаки Карней, Хетал Васавада, Бри Кизиор са само част от имената на по-популярните вегани/ вегетарианци в историята на предаването. Докато Севда Димитрова е вегетарианец едва от 16-годишна, не са малко и случаите на участници, които никога не са опитвали нито месо, нито риба или морски дарове, като Хетал Васавада, например. 28-годишната индийка признава, че никога не е опитвала какъвто и да било месен продукт и отдава кулинарните си успехи с месото на степента по биохимия, която й е помогнала да добие техника и да опознае основни принципи при увкосяването на месо. На финала на Master Chef България Севда разтърси публиката с готовността си да опита месо, тя беше впечатляваща и с това, че за разлика от останалите участници вегетарианци, никога не се оплака или не използва в своя изгода позицията си на човек, който не консумира месо. Нагласата на много участници вегетарианци е, че те не бива да бъдат поставяни в ситуации, които накърняват културата им на хранене или ги принуждават да опитват месо или риба. Това често провокира враждебни коментари от страна на зрителите и останалите участници, тъй като форматът макар и да има своите вегетариански предизвикателства, предполага боравенето с месни и животински продукти почти винаги.



Присъствието на вегетарианци в Master Chef предизвиква както възхищение, така и раздразнение у публиката. От една страна, зрителите са съпричастни с повишената трудност на някои от предизвикателствата за хора, които не консумират месо. От друга обаче, тъй като наличието на вегетарианци се използва от продуцентите като начин да се набави по-широка аудитория за формата, понякога остава впечатлението, че участниците парадират с избора си да не ядат месо. Красноречив е коментарът по-долу:

Okay, this is gonna sound rough but...I hate how the vegetarians (Bri and Hethel) whine all throuгhout Masterchef, they KNOW full well before-hand they will be asked to prepare and cook MEAT.

Коментари вижте тук

Едно от безспорните предимства на формата у нас е, че активизира дискусията, както и разбирането за вегетарианството. Макар и да липсват официални данни за това каква част от населението на България не консумира месо, риба и морски дарове, със сигурност броят на хората, които избират безмесен режим се увеличава. С тази тенденция се засилва и нуждата от разбиране в обществото за това какво представляват вегетарианството и веганизмът, необходимо е и пазарът на хранителни стоки да отговори на техните нужди.

Какво представлява вегетарианството? Видове вегетарианство:




В най-опростения смисъл на думата вегетарианец е човек, който не яде месо. Това обяснение обаче е малко по-лимитирано от абсолютната истина. В действителност съществуват различни версии на вегетариански режими:
• Лакто-ово вегетарианците ядат млечни продукти-като мляко, сирене и кисело мляко и яйца, но не и месо, птици, риба и рибни изделия или морски дарове. "Лакто" означава "мляко". "Ово" означава яйца.
• Лакто-вегетарианците ядат млечни продукти, но не и яйца, месо, птици, морски дарове, или риба.
• Веганите са абсолютните вегетарианци. Те ядат само растителна храна. Те не консумират каквато и да е храна с животински произход под никаква форма, включително млечни продукти, яйца, мед, и желатин.
• Фрутарианци са тип вегетарианци, които ядат само плодове, зеленчуци, ядки и семена, тоест нищо, което би довело до унищожаването на самото растение.

Ето и някои любопитни факти относно ползите и възможните вреди от вегетарианството.

10 предимства:
1. Смята се, че диетата, базирана на растителни продукти увеличава бързината на метаболизма с около 16%. Тоест, през първите три часа след приема на растителна храна нашето тяло е склонно да гори калории по-бързо.
2. Редица излседвания сочат, че храносмилателната система на човека функционира подобно на тази на тревопасните животни и не на тази на месоядните. Следователно растителните продукти я товарят значително по-малко.
3. Статиска показва, че докато човечеството би могло да се изхрани с растителна храна, то би загинало, ако премине на изцяло месна диета. Смята се и че това е една от причините над 70% от населението на Индия да е вегетарианско.
4. Безмесната диета спомага за подобряване на настроението – Арахидоновата киселина се съдържа в месни продукти и не се открива в растителните такива. Доказано е, че по-вискоите й нива спомагат за депресия и лошо настроение у хората.
5. Вегетарианството е начин за лечение на псориазис – Изследване на бразилски учени доказва, че неконсумацията на месо и риба значително редуцира симптомите на това кожно заболяване.
6. Плодово-зеленчуковата диета намалява опасността от образуване на катаракта на окото.
7. Намалява риска от сърдечно-съдови болести.


8. Вегетарианците винаги имат по-нисък холестерол спрямо хората, които ядат месо.
9. Средното тегло на вегетарианците е доказано по-ниско от това на останалата част от човечеството, както и случаите на инсулти и инфаркти.
10. Смята се, че вероятността от развиване на камъни в бъбреците също е по-малка при вегетарианците.

10 недостатъка на вегетарианската диета:

Любопитното при недостатъците на вегетарианството е, че те в голяма степен те са същите като ползите. Тоест, от организма на човек зависи дали даден фактор ще бъде плюс или минус за неговото тяло.
1. Ниски нива на холестерол – Както високият, така и прекалено заниженият холесторел крият опасности за организма. Особено често срещано явление е заниженият холестерол при хора, които не са вегетарианци по рождение и внезапно спират приема на месо и животинси продукти.
2. Завишен риск от рак на дебелото черво – Проучване на American Journal of Clinical Nutrition показва, че общо случаите на рак сред изследвани вегетарианци и месоядци са по-чести при месоядците. Като единствено ракът на дебелото черво е изключение. Той е по-често явление при вегетарианците с 39%.
Повече вижте тук
3. По-ниска плътност на костите – Макар че храните, които вегетарианците консумират са богати на протеини, калций и витамин D, проучвания сочат, че плътността на техните кости е 5% по-ниска от тази на месоядците.


4. Занижени нива на витамин B12 – Парадоксално, този витамин спомага за по-добрия метаболизъм и макар че вегетарианците се отличават с това, те доказано имат по-ниски нива на В12. Този витамин помага за превръщането на храната в устойчива енергия, както и за усвояването на желязо и производството на здрави червени кръвни телца.
5. Недостиг на омега-3 киселини – Смята се, че вегетарианците имат по-ниски средни нива на някои аминокиселини, които обаче могат да бъдат компенсирани с консумацията на ядки и семена.
6. Недостиг на креатин - Креатинът помага за образува на резервоари от енергия в клетките. Проучванията показват, че вегетарианците често имат дефицити на креатин, което оказва негативно въздействие върху мускулната и мозъчната функция.
7. Карнозинът защитава срещу различни дегенеративни процеси в организма и може да предпазва клетките от стареене. Той се съдържа само в животинските храни.
8. Друг недостатък е, че често, когато пътувате не можете да се насладите на редица местни специалитети и традиционни ястия, тъй като те почти винаги съдържат месо, риба или морски дарове.


9. Често качеството на храната на вегетарианските ястия в обществените заведения е значително по-ниско от това на месните ястия и скарата. Особено у нас не са и много заведенията, в които се предлага голямо разнообразие от вегетариански храни.
10. В допълнение на посочения по-горе недостатък, вегетарианство може да се окаже пречка за социалния живот. Така например, предпочитанията Ви спрямо определени заведения или ястия често се превръщат в усложнение за околните. Това обаче съвсем не трябва да Ви спира, ако сте избрали за себе си безмесна диета.









10 Супер храни за вегетарианци

1. Годжи бери – Това е китайски плод, който е един от най-мощните източници на енергия. Богат на антиоксиданти и витамин А годжи бери се смята за едно от най-мощните средства за предотвратяване на алцхаймер. Този плод съдържа 18 различни аминокиселини, включително онези осем, за които всички казват, че се съдържат само в месото.
2. Киноа – Противно на общото схващане, киноата не е бобово растение, а семе. Освен, че не съдържа глутен, тя е източник на чист протеин. Можете да си набавите киноа, като я поръчате от онайн супермаркет. Уверете се, че добре сте я измили преди консумация, тъй като съдържа токсични частици. Тук може да откриете 101 любопитни факта, които трябва да знаете за киноата.


3. Сладки картофи – Червените или сладки картофи имат изключително високо съдържание на витамин В6, който намалява така наречения хомоцистеин, болестотворен фактор. За вегетарианците сладките картофи са и ценен източник на витамини С, D и на желязо.
4. Куркума – Куркумата, заедно с лимона, има най-силно противовъзпалително действие сред всички познати на човечеството расителни продукти. Не случайно куркумата е свещена храна в Индия, където над 70% от населението не яде месо.
5. Чиа и лимец – Семената не са за подценяване. Чиата и лимецът надминават многократно ядките по съдържание на аминокиселини. Тъй като те са трудно смилаема храна, можете да си ги набавите смлени в онлайн супермаркетите за био храни.


6. Какао – Вегетарианците нерядко се оплакват от липса на енергия и депресия. Ако започвате пости или сте решили да станете вегетарианец, смело сдъвквайте по едно какаово зърно на ден. То ще Ви даде енергия и тонус.
7. Гъби – Гъбите са един от малкото растителни източници на линолова киселина. Те спомагат за увеличаването на естрогена в женското тяло и спомагат за превенция на рака на гърдата. За да си набавите пресни гъби, поръчайте си онлайн доставка на плодове.
8. Киви - Кивито е източник на редица нутриенти като фибри, калий, витамин С и други, но най-важно за организма е това, че то му набавя витамин Е. Един от витамините, които се съдържат в малко храни, а е от жизнено значение за организма.


9. Мангостината – Ето един плод, който рядко ще намерите в магазинната мрежа у нас и можете да поръчате само в онлайн супермаркет. Наричат я кралицата на плодовете. Тя е богата на витамин А и С, както и на противоракови антиксоданти.
10. Пчелен прашец – Пчелният прашец съдържа седем пъти повече протеини от телешкото. Освен че подсилва имунната система на вегетарианците, той е и чудесно средство за борба с алергиите.




SuperMag