Миксирани вкусове от целия свят - Част I

Сигурно сте чували за френското "ерб дьо прованс", американското - "pumpkin spice" или за китайските 5 подправки, но какво всъщност се крие зад тази смесица от аромати и как може да си ги приготвим сами у дома, бързо и лесно ще разберем още сега.

Световните комбинации от подправки не се изчерпват само с тези три, разбира се. Всяко кътче на света е събрало в себе си няколко специфични аромата, които го характеризират най-добре. Казват, че ароматите могат да пазят спомени и дори се препоръчва на хора с амнезия да помирисват различни неща, като терапия за връщане на загубените спомени. Най-вероятно на всеки от вас се е случвало да усети определена миризма и на момента да се пренесе на друго място. Интересното е, че определянето на ароматите и връзките, които правим с тях не е индивидуално действие, а колективно. Това е и причината всички да свързват аромата на лавандула с успокояването, а този на мента с освежаване.


Така влияят и подправките на храната. Много хора смятат, че храната е безвкусна, когато няма сол. Интересно проучване показва точно обратното. Хората изобщо не се разбират, че в ястието няма сол, когато в него има други подправки. Така че ако до сега сте готвили само със сол и черен пипер, време е да внесете малко цвят и аромат във вашата кухня.

Първият микс от подправки е типично за сезона - pumpkin spice идва от идеалната комбинация от подправки за подправяне на тиква, но съвсем спокойно Ви препоръчваме да го използвате щедро при приготвянето на всички сезонни десерти - пайове, мъфини, та дори и сладка. Рumpkin spice е универсална есенна подправка, като има рецепти, в които тя се използва дори върху печени меса и резултатът е всичко, което си представяте, когато чуете думата - есен, събрано в една хапка. Истинско удоволствие за сетивата, особено ако сте интровертна личност и обожавате есенно/зимния сезон, заради студеното време, което може да прекарате сгушени на топло с чаша чай и интересна книга.

Как да си направите микса pumpkin spicе у дома?

Необходими продукти:
2 с.л. смляна канела
1/4 с.л. смлян джинджифил
1/4 с.л. смлян бахар
1/4 с.л. смлян карамфил
1/4 с.л. смляно индийско орехче

Като бонус и една рецепта за традиционен американски тиквен пай, за да може да използвате новата си подправка веднага.


Необходими продукти:
тесто:
2 и 1/2 ч.ч. (315 гр.) пълнозърнесто брашно
6 с.л. (90 гр.) масло
1 с.л. растителна мазнина
1 и 1/4 ч.л. сол
2 с.л. захар
2/3 ч.ч (160 мл.) ледена вода

Плънката:
2 ч.ч. (350гр.) пюре от тиква
3 големи яйца
1 и 1/4 (250гр.) кафява захар или 1ч.ч. течен мед
1/4 ч.ч. течна сладкарска сметана/1ч.ч. заквасена сметана
1 с.л. царевично нишесте/царевичен грис
1/2 чл. сол
2 ч.л. подправка pumpkin spicе

Начин на приготвяне:
всички сухи съставки за тестото се слагат в купа и се разбъркват, след това постепенно се бърка и се добавя ледената вода. Тестото, което се получава трябва да е меко и еластично. Оставя се в хладилник да стегне, след което се разточва във формата на съда за печене. Част от тестото се отделя, за да се изрежат накрая декоративните ленти, които ще покрият пая.

За плънката на пая се използва почистена и нарязана тиква, която е пасирана до получаването на гладка смес. Яйцата се разбиват с захарта/меда, като след това се прибавя тиквеното пюре, нишестето, солта и подправката, която сме си забъркали по рецептата по горе. В отделна купа разбиваме сладкарската сметана и след това бавно прибавяме към тиквената смес, като разбъркваме така че тя да се запази пухкава и да заприлича на тиквен мус.

Фурната се загрява до 180 градуса. Първоначално слагаме само тестото да се запече за 10-тина минути, след което го изваждаме от фурната добавяме тиквената смес и печем още около час. Опеченият пай трябва да се остави да изстине добре във формата преди да се извади.

Започнахме с една типично провансалска комбинация от аромати ерб дьо прованс, която е събрала в себе си дъха на Франция. Подправката "ерб дьо прованс" се използва за месо, като може да си я приготвите у дома според следната рецепта:

Необходими продукти:
3 с.л майорана
3 с.л сушена мащерка
3 с.л чубрица
1 ч.л босилек
1 ч.л.розмарин
½ ч.л.градински чай
½ ч.л. семена от копър

Рецептата, която ще споделим с вас е много лесна и е идеалната гарнитура към всяко печено месо. Може да я използвате като добавка към ястията за всички празници, които предстоят.

Необходими продукти:
1 ч.ч. ориз
2 ч.ч. пилешки бульон
1 1/2 ч.ч. билки "ерб дьо прованс"
1 щ. морска сол

Начин на приготвяне:
рецептата е много лесна, защото единственото по-различно и уникално в ориза е подправката, която му придава един напълно различен вкус от традиционния, с който сме свикнали. Тази проста рецепта за варен ориз е и най-голямото доказателство за това каква промяна могат да направят няколко разбъркани заедно подправки.

Няма как да пропуснем Италия, когато става въпрос за храна. Италианската кухня е добре позната по цял свят, но тя не се ограничава само до пицата и пастата. Истинската италианска кухня е много по-разнообразна, но някак си проста. Италианците знаят как с малко съставки да правят уникални ястия, при тях важи нормата - качествени продукти - семпли ястия, за да се усети истинския им вкус. Така изглежда и типичния микс от подправки. Прости, разпознаваеми вкусове, комбинирани в истинска феерия за сетивата.


Необходими продукти:
3 с.л босилек
3 с.л риган
3 с.л розмарин
1 ч.л кантарион
1 ч.л.мащерка
½ ч.л.чубрица
½ ч.л.червен пипер

В себе си миксът от италиански подправки събира цялата същност на Средиземно море, като тази комбинация може да се използва за всичко, но е идеална за риба и супи. Просто поръсете малко върху вече готовата гозба.

Пренасяме се в Африка с микса подправки наречен "рас ел ханут" или в превод "специалитетът на магазина"като има доста разнообразни варианти и понякога може да включва над 15 подправки. Нашият е доста по-семпъл и в него има само:


Необходими продукти:
2 ½ с.л. кимион на зърна
2 с.л. кориандър на зърна
1 с.л. канела на прах или 1 пръчка канела
2 ч.л. джинджифил на прах
2 ч.л. черен пипер на зърна
1 ч.л. куркума на прах
½ ч.л. кардамон на зърна (от около 10 шушулки)
голяма щипка шафран (по желание)

"Рас ел ханут" може да се използва за подправяне с една дума на всичко, това е многофункционална подправка, което се използва и при печено месо, така и при зеленчуци, супи или вегетариански ястия. Това е и причината тя да е толкова разпространена.

От Африка с последните две съставки се пренасяме в Азия, а там добре знаят как да приготвят хубава храна. Първо се спираме в Индия добре позната с пикантната храна и кърито. В "гарам масала" обаче няма къри, а микс от подправки с пикантна нотка, която е задължителна за всяка индийска гозба.

Гарам масала съдържа:
2 с.л. кориандър на зърна
1 с.л. кимион на зърна
2 ч.л. черен пипер на зърна
2 ч.л. канела на прах или ½ пръчка канела
1 ч.л. кардамон на зърна (от около 20 шушулки)
1 ч.л. семена фенел
½ ч.л. цели карамфилчета
4 сухи дафинови листа

Бонус рецептата е за пиле масала в традиционен индийски стил. Съчетава в себе си всички вкусове на сладкото, лютото, киселото и соленото.


За маринатата са необходими:
1 ч.ч. кисело мляко
2 с.л. лимонов сок
2 ч.л. смлян кимион
2 ч.л. смлян червен пипер
2 ч.л. прясно смлян черен пипер
1 ч.л. канела
1 ч.л. сол
1 парче джинджифил
750 г пилешки гърди, нарязани на кубчета

За соса ще Ви трябва:
1 с.л. неосолено масло
2 скилидки чесън, счукан
1 чушле халапеньо, счукано
2 ч.л. смлян кориандър
1 ч.л. смлян кимион
1 ч.л. червен пипер
1 ч.л. гарам масала
1/2 ч.л. сол
1 доматен сос
1 ч.ч. сметана за разбиване
1/4 ч.ч. нарязан пресен кориандър

Начин на приготвяне:
Всички съставки за маринатата се изсипват в плик заедно с пилешкото и се оставя възможно най-дълго време в хладилник. Най-интензивен ще е вкусът, ако го оставите да се маринова за цяла нощ. След това пригответе соса, като разтопите маслото в дълбок тиган и прибавяте съставките според това как са написани в рецептата, като накрая прибавите и месото и го оставите да къкри на слаб огън около 25-30 мин. Ястието се поднася върху ориз басмати.

Оставаме на същия континент, но по-насевер от Индия. Следващият микс от подправки ни отвежда в Китай с прословутите "5 подправки". Това е древен микс от подправки, които се използват в китайската кухня от много години. Съчетанието на аромати е много силно, за това микса на 5-те подправки се използва много пестеливо. В него е съчетана сладостта на канелата с пикантността на съчуанския пипер и ароматният, остър дъх на звездния анасон. За да си приготвите микса на 5-те подправки ще Ви трябват:

Необходими продукти:
2 с.л. канела на прах или 2 пръчки канела
1 с.л. семена фенел
6 бр. звезден анасон
2 ч.л. съчуански пипер на зърна
1 ч.л. цели карамфилчета

5-те подправки може да се използват в най-различни ястия, но ще Ви споделим една лесна, проста, но много вкусна рецепта за зрял зелен фасул със сусам


Необходими продукти:
1 кг. зрял зелен фасул
бял сусам
2-3 с.л. сусамово олио
1 ч.л. микс 5-те подправки
1/2 ч.л. смлян джинджифил
соев сос на вкус

Начин на приготвяне:
Фасулът се вари в дълбока тенджера, докато не омекне. След това се отцежда от водата и се оставя на страни. В сух тиган се запича сусама, след което се добавя малко мазнина, соевия сос и подправката, разбърква се и веднага се изсипва и зеленият фасул. Оставя се така за около 2-3 мин. след което се сервира. Най-хубавото на това ястие е, че може да се консумира и топло и студено.




SuperMag

Миксирани вкусове от целия свят - Част II