10 храни, които ще ви заредят с енергия



Навярно вече сте чували за така наречените супер храни. Обикновено този термин се използва за храни като кафяв ориз, спанак, кисело мляко, домати и други храни, без които просто организмът ни трудно би функционирал благополучно. Супер-храните са супер, тъй като те съдържат много по-голяма концентрация на полезни вещества в една хапка отколкото повечето храни, които поемаме ежедневно. Те са супер също така, защото влияят върху нашето хормонално, психическо и душевно здраве, като ни зареждат със сила и дълголетие.
Често обаче някои от тези така здравословни храни не преминават изпитанието на небцето или с други думи, не винаги са вкусни. Особено при децата, чиито вкусови рецептори обикновено са по-малко развити от тези на възрастните... Със сигурност познавате поне две, три деца, които не ядат броколи.
Следва списък на 10-те хранителни продукта, които следва да присъстват в менюто Ви поне веднъж седмично и в същото време ще се усладят за цялото семейство.

Овес

Овесът е една от най-мощните здравословни храни. Той е богат на фибри, протеини, калий, магнезий и други минерали. Най-добре е да се консумира на закуска, тъй като фибрите, които съдържа се храносмилат по-бавно, което стабилизира нивото на кръвната захар през целия ден. Доказано е, че овесът регулира нивото на холестерол в организма, поради което често го асоциират със сърдечното здраве. Ако не обичате овес, не е задължително да го приемате с лъжичка, може да го смесите с корнфлейкс или да го поръсите заедно с натрошени ядки върху салатата.

Киноа

Киноата не съдържа глутеин, което я превръща в уникална зърнена култура. Богата е на амино-киселини като лизин, цистеин и метионин, затова е и смятана за пълноценен протеин, които обикновено можем да открием само в животинските продукти. Амино-киселините помагат за възстановяването на мускулните влакна, докато магнезият и фосфорът спомагат за енергийните нива. Експертите обаче съветват да измивате продукта преди варене, както и не го консумирате повече от 3 пъти седмично, тъй като съдържа някои токсични вещества, макар и в пренебрежимо малки количества. В случай, че не успявате да намерите киноав магазинната мрежа, поръчайте я в онлайн супермаркетите за био-храни.

Боровинките

Освен че съдържат едни от най-мощните антиоксиданти, както и редица енергийни въглехидрати, боровинките са богати на витамин С и А, фолиева киселина, калий, магнезий и фибри. Тези компоненти заедно с фитохимикалите, които придават тъмния им цвят, подхранват имунната система и намаляват симптомите на депресия, като ограничават свободните радикали в организма.

Сьомга

Богата на противовъзпалителни омега 3 мастни киселини, сьомгата подобрява състоянието на сърцето и е мощен източник на протеини. Консумацията на мазни риби като сьомгата е препоръчителна поне веднъж седмично. Това е още една храна, която намалява симптомите на депресия и подобрява функциите на мозъка. Освен енергията, която ни дава тази риба е известна с това, че подобрява метаболизма, както и усвояването на кислород в тялото.

Авокадо

Източник на полезни мазнини, авокадото е богато на фибри, калий, витамин А и Е и фолиева киселина. Малко известен факт е, че авокадото също съдържа омега 3 мастни киселини и алфа-линоленова киселина, които подобряват функцията на сърцето, намалява нивото на мазнини в кръвта, възпалителните процеси, както и хроничната умора.

Пуйка

Неочаквано, но факт. Пуйката е месо с ниско съдържание на мазнини, източник на протеини и на аминокиселинататирозин, която повишава нивата на допамин и норепинефрин. Пуешкото месо помага и за отделянето на химикали в мозъка, които правят съзнанието по-будно и фокусирано. Освен това съдържа витамин В6 и В12, които се използват за лекуването на депресия.

Лициум или годжи

Годжи активно се употребява в китайската кухня вече повече от 5000 години. Плодът е познат с това, че подобрява функцията на мозъка, като засилва кръвообращението и притока на кислород в организма. Лициумът е мощен източник на антиоксиданти и освен това е познат като ефективен афродизиак.

Бадеми

Пълни с протеини и фибри, бадемите съдържат калций, калий, фосфор и витамин Е. Те са богат източник на магнезий, който има ключова роля при превръщането на захарта в енергия. Препоръчват се при разстройства на съня и схващания на прасците.

Леща

Ниско съдържание на мазнини, много протеин, фибри, желязо, калий, цинк, и фолиева киселина са само част от характеристиките на лещата. Богата е на селен и минерали и също се смята, че има тонизиращ ефект върху настроението. Фибрите й стабилизират нивото на захарта в организма.

Кейл или къдраво зеле

Този зеленчук е богат на витамин А и С, калций, желязо, калий, протеини и фибри. Наситен е с флавоноиди и фитохимикали, които са причина да го определят като един от най-силно антиоксидантните зеленчуци. Освен това този вид зеле е изключително ниско на калории.




Снимка: FreeImages.com