Кои са причините за пролетната умора и как да я преодолеем?

Преди настъпването на пролетта решихме да ви запознаем по-подробно с факторите за възникване, признаците и начините за противодействие на пролетната умора. Няма да е преувеличено, ако кажем, че няма човек, който да не я е изпитал поне веднъж в живота си в дадена степен. Някои от нас страдат от пролетна умора ежегодно, като това е особено типично в регионите с променлив климат и четири годишни времена. Защо? Следва да прочетете по-долу.





Какви са причините за пролетната умора?
Макар че пролетната умора не е диагностицирана като болест, тя представлява ярко изразена промяна във функциите на организма при преминаването от зимен в пролетен период. Тази промяна е свързана най-вече с нивата на серотонина в тялото, познат още като хормон на щастието. Тъй като този хормон не може да бъде произвеждан без достатъчно количество дневна светлина, в края на зимата в организма започва да доминира друг хормон – мелатонин, който пък е отговорен за съня. Неравномерният баланс между тези два хормона ни кара да се чувстваме сънливи, меланхолични, отпаднали и демотивирани.

Друг фактор, с който учените обясняват появата на пролетната умора е удължената продължителност на деня, която внезапно повишава нуждата от енергия в организма, като води до няколкоседмична отпадналост преди тялото да е наваксало с енергийните си депа. Неслучайно много от хората, страдащи от пролетна умора, се оплакват и от неестествено завишен апетит и резки промени в кръвното налягане. Тези симптоми са свързани с опитите на организма да балансира между повишената консумация и занижената наличност на енергия след зимата.




Преходът между различните сезони пряко се отразява на така наречената хомеостаза, постоянната среда на организма. Освен мелатонинът, който ни прави сънливи, липсата на допамин ни пречи да почувстваме прилива на енергия през първите слънчеви и топли дни. Парадоксално, хората често се чувстват зле през тези дни, дори и да се радват на слънцето и на хубавото време. Поради липсата на допамин се наблюдава липса на мотивация, усещане и желание за застоялост и изолираност.

Положението допълнително се усложнява от липсата на някои жизнено важни витамини и минерали, особено тази на витамин А, D и С. Докато витамин D зависи от количеството слънчева светлина, на което е изложен организма, то нивата на витамин А и С се определят от приема на плодове и зеленчуци, който логично, през зимния сезон е ограничен.


Друг възможен фактор за пролетната умора е като цяло повишеното либидо, към което метаболзмът се приспособява за около две седмици. В този период е напълно естествено да изпитваме странно съчетание от приливи на енергия и постоянна умора или внезапна отпадналост.




Комбинацията от всички по-горе изброени фактори намира най-очевиден израз именно в кръвообръщението. Често пролетната умора води до по-малък приток на кръв към мозъка и крайниците, както и до най-повърхностните слоеве на кожата. Това се отразява не само на функциите на мозъка, но и на синтеза на колаген в кожата, както и до обща липса на кислород в тялото. Немалко са случаите, в които хората започват да се прозяват или да си поемат дълбоко дъх по-често. Това е не просто симптом на сънливост, причината в дълбочина е именно ограниченото количество кислород в тялото.

Основното ни оръжие срещу пролетната умора са не толкова съня и активната почивка, колкото хранителният ни режим.


ХРАНИТЕ, КОИТО НИ ПОМАГАТ ДА ПРЕОДОЛЕЕМ ПРОЛЕТНАТА УМОРА

Кои храни ни помагат да преодолеем пролетната умора?

Според диетолозите съществуват някои суперхрани, които могат да ни помогнат да спрем да се прозяваме и да започнем да спортуваме и да се готвим за пролетния сезон.

Кои са те?


• Храни, богати на магнезий
Магнезият е от критично значение за производството на енергия в тялото. За да си набавите магнезий, яжте ядки и семена, както и зелени растения като спанак, листа от ряпа, рукола и коприва. Друг по-малко популярен източник на магнезий у нас е тофуто. Не му отстъпва и кашуто. Освен в индийските ресторанти, тези две храни можете да си набавите и от онлайн супермаркет. Второстепенен източник на магнезий могат да бъдат и тъмният шоколад и кафето, когато качеството им е добро.





• Инулин
Едва ли ще ви изненада присъствието на чесъна като една от храните срещу пролетната умора. Той е богат на инулин. Вид фибри, които можете да откриете в пшеницата, чесъна, лука и артишока. Този вид фибри не само ви помагат да се чувствате сити за по-дълго време, но и помага на тялото да усвоява по-голямо количество желязо, което пък е основният враг на анемията.





• Въглехидрати
Като подхранвате сивото вещество на мозъка с въглехидрати, си гарантирате по-умерено изразходване на енергията в организма. Въглехидратите не само подсилват функциите на мозъка, но и спомагат за отделянето на серотонин, който пък подобрява настроението и общия тонус на тялото. Бананите, сладките картофи, кокосът и пълнозърнестите храни са най-добрият ви съюзник при приема на въглехидрати.





• Протеини
Протеините също водят класацията, но точно както и при въглехидратите има много голямо значение под каква форма ще ги приемате. Много мазните храни, като бургерите, например, може и да съдържат протеини, но те отнемат огромни количества енергия от организма, заради самото им храносмилане и по-нататъшна преработка. Добре е да приемате чисти протеини, които ще укрепват мускулатурата ви, като тези, които се съдържат в океанските риби. Консумацията на риба не само ще подобри състоянието на мускулатурата ви, но и ще повиши умението ви за концентрация. Друг популярен източник на протеини е млякото. Макар че понякога то се усвоява малко по-трудно от организма, не се колебайте да заявите доставка на мляко до офиса или дома ви, за да придружи сутрешното ви кафе.





Шоколад
Настъпи редът и на една от най-предпочитаните от дамите храни, тъмният шоколад. Малко парче черен шоколад (с над 70% съдържание на какао) ще ви даде моментния прилив на енергия, от който имате нужда.





• Витамин А и С
Храните най-богати на витамин А и С са всички оранжеви плодове и зеленчуци. Приемът на цитрусови плодове, моркови, тиква и сладки картофи не само ще ви зареди с позитивна енергия, но и ще подготви кожата ви за летните слънчеви лъчи.





Вода
За момент ще напуснем територията на храните, за наблегнем на течностите. Не кафето, а водата е питието, което дава живителни сили за целия ден. По-високите температури през пролетта водят до повече потене и загуба на течности. Обърнете специално внимание на количеството и качеството на водата, която приемате. Ако живеете в София или в един от градовете в страната, в които качеството на питейната вода не е на ниво, добре е да се поинтересувате кои са наистина качествените води на пазара и да започнете да приемате щедро количество вода, без да претоварвате бъбреците си. Достъпът до вода е ключов фактор за редовното й приемане , затова поръчайте доставка на вода до дома от онлайн супермаркет.

Следваща стъпка след запознаването с храните, които се борят с пролетната умора е изработването на план от рецепти за поддържането на една здравословна диета през седмиците на пролетна умора.

-Ако обобщим накратко пролетната умора се характеризира:
• с променени нива на хормоните серотонин, мелатонин и допамин
• липса на витамините А, С и D
• общ недостиг на кислород и оросяване в целия организъм
Храните и особено плодовете и зелечуците са главният ни сподвижник в подобряването на всички тези показатели в тялото.


РЕЦЕПТИ ЗА ПО-ДОБЪР ТОНУС

Енергизираща рецепта, богата на протеини: Печена сьомга за начинаещи


Съставки:
2 скилидки чесън, накълцани
6 супени лъжици зехтин
1 чаена лъжичка сушен босилек
1 чаена лъжичка сол
1 чаена лъжичка смлян черен пипер
1 супена лъжица лимонов сок
1 супена лъжица накълцан свеж магданоз
6 филета сьомга

Приготвяне:
В средно голяма купа пригответе марината, като смесите чесъна, зехтина, босилека, пипера, солта, лимона и магданоза.
Поставете сьомгата в средно голям съд за печене и покрийте с маринатата. Оставете в хладилника за около час. Загрейте фурната на 190 градуса.
Поставете сьомгата в тава върху фолио, залейте с маринатата и покрийте с фолио още веднъж. Печете около 30-45 минути, като откриете фолиото след първите 20 минути.
Тъй като трудно ще намерите незамразена сьомга в магазинната мрежа, препоръчваме ви да се обърнете за доставка към специализиран онлайн супермаркет.


Съживяваща напитка след ставане: Сок от моркови за повече витамин А и С


Този сок е богат на бета-каротен и има силно противовъзпалителен ефект. Също така има и пряко влияние върху кръвообръщението.

Съставки:
6 млади моркова
Сокът на един лимон
Една органична ябълка
¾ ментови листа
Парче джинджифил с дебелина 1 инч
1 чаена лъжичка куркума
Щипка сладък червен пипер

Приготвяне:
Смелете морковите, джинджифила и ментовеите листа, добавете пипера и куркумата и консумирайте незабавно след приготвянето на сока.
Някои от съставките можете да си набавите чрез доставка на плодове до дома.


Детоксикация и по-добро кръвообръщение преди вечеря: Сок от целина и краставица


Съставки:
2 стръка целина
4 малки краставички
2 зелени ябълки
2 лайма, изцедени
Шепа прясна коприва
Шепа пресен спанак
Малка връзка магданоз

-Подготовка:
Смелете всички съставки заедно и изпийте веднага.
Ако ви е трудно да намерите прясна коприва, магданоз и спанак в края на февруари, е добре да се обърнете за доставка към онлайн супермаркет.
Това са само няколко примера за рецепти, подходящи при борбата с пролетната умора. Постарахме се да включим продукти, които са относително лесни за намиране по всяко време на годината, тъй като често краят на зимата не е най-благодатният период за разнообразието от пресни плодове и зеленчуци.
Не забравяйте, че пролетната умора е не просто временно състояние, но и знак, че адаптивните способности на организма ни са занижени. Макар че тя отминава за няколко седмици, добре да вземете под внимание появата й, като знак за това, че начинът ви на хранене и режимът ви като цяло трябва да бъдат променени.




Supermag.bg