Хлябът - храна и символ

Хлябът е сред най-популярните храни в света. Той е символ в различни обреди и ритуали на много народи. От каквото и зърно да е направен, хлябът заема важно място във всяка цивилизация.

Селското стопанство има дълбоко влияние върху религиозните вярвания на селскостопанските общности, а символиката на пшеницата е дълбоко свързана със символиката на хляба. От периода на неолита, митологията и ритуалното представяне обикновено се идентифицират с растителния живот, защото тайната на човешкото раждане и смърт е била в много отношения подобна на жизнения цикъл на растенията.


Хлябът е една от храните, познати на човека от най-дълбока древност. Хората правят и консумират хляб още от неолитната ера. Учените считат, че първият хляб, направен от брашно от жито, което е било стрито с камък и смесено с вода и изпечен на огъня, е от около десет хиляди години преди Христа. Изкуството за правене на хляб е приписано на Египет. В древния свят дори египтяните са наричани “хлебоядите “. Около 1000 г. пр хр, египетски роби, докато приготвят храна за фараона, откриват тайната на „бухналия” хляб с квас. Освен това тук за пръв път е отгледан и нов сорт пшеница, който след определена обработка позволява изработването на бял хляб. Това е първият истински „модерен’’ хляб. Заедно с него, хлябовете приготвяни в Египет наближават 30 вида.

В античния свят хлябът и трудът на неговите производители са високо ценени. В Рим дори има паметник на Еврисак - хлебопекар и търговец на хляб. Освен това , по онези времена, благосъстоянието на човек е било възможно да се определи от количеството пшеница, която получава.

През по-късните периоди от историята, критерий за богатство е бил цветът на хлябът, който се консумира, като колкото по-светъл е хлябът, то значи толкова по-богато е семейството. Това се поражда от факта,че белите брашна са били доста по-скъпи, поради по-трудния си метод на производство, за разлика от тъмните. Векове наред белият хляб е привилегия на богатите. Днес нещата изглеждат по различен начин. По-тъмните видове хляб поради високите хранителни качества, които притежават са по-здравословни и предпочитани пред по-светлите си варианти. Пример за такъв е пълнозърнестия рол тост хляб Елиаз 600гр.


Макар всичко това обаче, съвременния човек се връща все повече към предишните вкусове и все повече хората предпочитат да сядат на масата със селски хляб. Ето една вкусна и лесна рецепта за такъв, с който можете да посрещнете скъпи гости и да зарадвате семейството си.

Необходими ще са Ви:

Брашно - 650г
Вода - 350мл
Прясна мая - 20г
Олио - 2 с.л.
Захар - 1 ч.л.

Как се приготвя:

Маята се разтваря в 50мл топла вода, като към нея се добавя захарта и две лъжици брашно. Оставя се на топло за около 15 мин, докато шупне добре. Брашното и солта се пресяват и се прави кладенче. В него се сипват олиото и вече шупналата мая. Започнете да месите и постепенно добавяйте от водата. Трябва да е хладка. Меси се докато се получи меко тесто, което не лепне по ръцете. Необходимо е да се меси поне 10 мин.

Готовото тесто се прехвърля в намаслена тава и се оставя да втаса за поне 30 мин. В дълбока тава, сложете хартия за печене и намазнете. Оформете тестото в кръгъл хляб и оставете на топло за още един час.

Преди да поставите във фурната, направете разрези на повърхността и ги поръсете с брашно. Пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса. След като хлябът е готов го оставете за още 15тина минути в изключената фурна.


Известно е , че през средновековието са използвали питката хляб и като съд, в който да поставяли храната и след това са изяждали. Това е практика до 15ти век, когато е създадена и първата дървена чиния.

В наши дни масово се предпочита да се купува селски хляб нарязан (хляб Добруджа нарязан Симид). Тази мода започва още през 1928 година, когато се появява първия нарязан хляб. Машината, която едновременно с нарязването и опакова хляба, е изобретена от Ото Фредерик Роведер. Друго важно събитие, съпътстващо развитието на хляба е откриването на процес, свързан с механизиране на ферментацията. Това се случва през 1961 г. и се прилага и до днес.

Символика на хляба у нас

Освен, че хлябът заема доста съществена част от менюто на българина, той е почитан и възхваляван и е важен символ,отразяващ българската традиция и душевност. Обредните хлябове са съществена част от всеки български празник. В зависимост от ритуала, за който е приготвен, обредният хляб може да символизира здраве, плодородие, благополучие и т.н.


Освен всичко това, у нас питката и хляба са символ и на гостоприемство. Традиция е официалните гости да се посрещат с хляб и сол/ шарена сол - хлябът носи щастието, а солта е частицата скръб, без която не може в живота. Разчупената пита от младоженците е знак за властта в семейството- който отчупи по-голямото парче, той ще е водещия в семейството. При раждането на дете се меси пита, която се разчупва с високо вдигнати ръце, за да израсне детето силно и здраво. Първокласниците се посрещат с питка и мед, за да им е сладко и изпълнено със смисъл учението. Хлябът съпровожда човека през целия му жизнен път - от раждането до смъртта му. При смърт също се меси пита “пътнина “- с пита е посрещнат човек на белия свят, с пита се изпраща по последния му жизнен път към вечността.

В днешно време, българина продължава да се отличава с любовта си към хляба. Вече можем да намерим хляб във всякакви видове и форми, свързани с ресурсите, средствата, представата за хранене и дори религията на хората, които го създават и употребяват.

Въпреки голямото разнообразие от видове и форми, хлябът се произвежда предимно от втасало с хлебна мая тесто,съдържащо три еднакви елементи: брашно, вода и сол. От тук идва и възможността за разнообразие, според брашното, което се използва - царевично, ръжено, ечемичено и т.н.

По света и у нас съществуват хиляди видове и начини за приготвяне на хляб. Нека да разгледаме някои от най- интересните предложения.

Индийски хлябове:

В Индия, хляба също заема важна част от националната кухня. При тях традиционно се приготвя без мая и се препоръчва да се изядат веднага, след като са приготвени. Ето и някои рецепти за традиционни индийски хлябове:

Наан


Необходими съставки:

Брашно - 280гр
Захар - 1 ч.л.
Мая - суха, 2 ч.л.
Топло прясно мляко - 80мл
Кисело мляко - 1 с.л.
1 яйце
Масло - 1 ч.л.
Сол - 1 ч.л.

Начин на приготвяне:

Маята се размива с прясното мляко и захарта и се оставя да шупне за около 15 мин. Брашното се пресява и се прави кладенче, в което се поставя маслото, солта, разбитото яйце, киселото мляко и маята и се замесва меко тесто. Оставя се да втаса покрито с кърпа за около 2 часа ( трябва да удвои размера си).

След това, тестото се разделя на 6 топки, от които се разточват плоски питки с дебелина около половин см. След това се запържват в масло от двете страни. Може също да се изпекат и във фурна, като след като ги извадите се намазват с масло.

Паратха

Необходими съставки:

175гр типово брашно
175гр бяло брашно
½ ч.л. сол
10 с.л. разтопено масло
Олио за намазване


Начин на приготвяне:

Двата вида брашна се пресяват и към тях се добавят 2-3 лъжици масло. След това се добавя около 200мл топла вода, постепенно , докато се замесва меко тесто. Готовото тесто се оставя в намазнена найлонова торба за 30 мин.

След това тестото се разделя на 12 топки. Докато разточвате първата, останалите дръжте покрити. Разточва се на кръг около 15см диаметър. Маже се с масло и се прегъва на две. Пак се намазва и пак се сгъва на триъгълник. Разточва се триъгълник с височина около 18см.

Готовата питка се запича в тиган намазан с масло. Пече се и от двете страни.

Съществуват още доста видове индйиски хлябове, като технологията им на приготвяне, като цяло е подобна.

Ето и едно друго предложение за сладък хляб:

Бананов хляб с орехи и канела

Необходими продукти:

3 - 4 узрели банани
малко повече от половин чаша разтопено масло
1 чаена чаша захар
2 яйца
1 чаена лъжичка сода за хляб
1 1/2 чаена чаша брашно
3 прахчета ванилия
една чаена лъжичка канела
50 г счукани орехи
пудра захар


Начин на приготвяне:

Разбийте добре захарта, маслото и яйцата. Отделно намачкайте с вилица бананите и ги добавете към разбитите захар и яйца. В купа пресейте брашното и добавете към него содата за хляб и орехите.

Разбъркайте и обединете с останалите съставки като бъркате не с миксер, а с дървена лъжица. Последни сложете канелата и ванилията. Сложете да се пече в тавичка намазана с олио и посипана с брашно и в предварително загрята фурна на 180 градуса до готовност. След изпичането по желание поръсете с пудра захар.

Хляб с билки

Необходими продукти:

500 г бяло брашно
1 чаена лъжица сол
1 чаена лъжица (5 г) суха мая за хляб
1 чаена лъжица захар
300 мл топла вода
2 супени лъжици зехтин
2 скилидки чесън, пресовани
1 супена лъжица ситно нарязани пресни билки (използвам мащерка и розмарин)

Начин на приготвяне:

Тестото се приготвя, като в голяма купа се смесват маята, захарта и водата. Добавя се 200 грама от брашното и се разбърква докато се получи рядка каша. Купата се покрива със стреч фолио и се оставя за 15-20 минути докато маята шупне. Към шупналата мая се добавя останалото брашно смесено със солта. Меси се, докато се получи идеално гладко тесто ( около 10 мин). Поставя се в намазана с мазнина купа, покрива се със стреч фолио и се оставя на стайна температура 1 час или докато тестото удвои обема си.
През това време се приготвя билковата смес, като зехтинът се смесва с пресования чесън и ситно нарязаните билки. Разбърква се и се оставя настрана.

Втасалото тесто се изважда от купата върху набрашнен плот. Тестото не се премесва, за да не стане жилаво. Ако все пак се упражни повече сила върху него се оставя за 5-10 минути за да се отпусне и тогава се разточва.

Тестото се разточва на правоъгълник с приблизителни размери 42×24 см. Дебелината му трябва да бъде около 6-7 мм. Върху тестото се разпределя билковата смес. След това се нарязва на 5-6 ленти по широчина. Лентите се поставят една върху друга и пак се разрязват. Подреждате нарязаните части в съд за печене настрани. Хлябът се покрива хлабаво със стреч фолио и се оставя да втаса 30-40 минути.

Фурната се нагрява на 220ºC. Формата се хляба се слага на средно ниво на фурната и се пече 10 минути. След това температурата се намаля на 190ºC и хлябът се пече още 20 минути. След като се извади от фурната се освобождава от формата и се оставя върху решетка докато се охлади.

Последното ни предложение е интересната рецепта за

Лимонов хляб с тиквички.

За нея ще са ви необходими:

1 и ½ чаена чаша настъргани тиквички
¾ чаена чаша бяла захар
1 яйце
½ чаена чаша олио
1 и ½ чаена чаша брашно
½ чаена лъжичка сол
½ чаена лъжичка сода за хляб
¼ чаена лъжичка бакпулвер
1 чаена лъжичка канела
2 супени лъжици настъргани корички от лимон

Начин на приготвяне:

В купа разбийте яйцата, захарта, тиквичките и олиото. В отделна купа пресейте брашното заедно със сухите съставки. След това добавете канелата и лимоновите корички. Разбъркайте заедно брашното със сместа с тиквичките до получаване на тесто.

В намазнена тавичка или форма за печене сложете тестото и изчакайте да втаса за около 15 минути.

В предварително загрята на 180 градуса фурна печете хляба за около 45-50 минути. След като стане готов, оставете да се охлади за 10 минути и тогава извадете от фурната.

На финала ще Ви представим и едно предложение за сухари.


Ако Ви се намира стар хляб и се чудите какво да го правите сухарите са чудесна идея. Нарежете го на тънки филийки около 1 см, но не повече. Всяка филия се реже на 4 парчета. Наредете парчетата в тава и пъхнете във фурната на 80 градуса, без вентилатор. Сушат се около 2 часа и половина, като трябва да отваряте от време на време фурната, за да излиза парата.




SuperMag