Сирене - класически рецепти

Сиренето безспорно е един от най-любимите традиционни продукти на нашата трапеза. Рядко на масата на българина липсва сирене, било то като добавка към някое ястие или самостоятелно.


Освен вкусно, краве сирене Маджаров 800гр има честта да се слави и с полезно и богато на калций, протеини и пробиотици, които са важни за балансираното хранене и здраве. Ето защо е чудесно всекидневно да си хапваме сирене, било то към сутрешния ни сандвич или пък настъргано към салатата за вечеря.

Интересни факти за сиренето:

Знаете ли, че най-популярното сирене в света е „Чедър“, но не и най-консумираното.
В света се предлагат над 2000 видове сирене. За най- предпочитано обаче се счита сиренето Моцарела.
Гърците са най-големите консуматори на сирене в света. Средно един грък консумира около 27,3 кг сирене на година.
В световен мащаб производството на сирене надминава производството на кафе, тютюн, чай и какао.
Сирене може да се произвежда от различни видове мляко, като краве, биволско, козе, овче, мляко от кон, дори и от камилско мляко.
По време на Римската империя големи римски къщи са разполагали с отделни кухни за производство на сирене, които били наричани „careale“.
Някои видове сирена като моцарела, чедър, швейцарски сирена, могат да помогнат за предотвратяването на кариеси. Когато ги консумираме се насърчава отделянето на слюнка, което води до отстраняване на захарите и киселините в устната кухина. Сиренето също така има антибактериален ефект и предпазва зъбния емайл.
Различните аромати, цветове и текстури на сирената идват от много фактори, включително от вида на млякото, вида на бактериите или киселини, използвани за производството му, продължителността на стареене, добавяне на други аромати или плесен.
7 – 10 литра мляко са необходими за направата на 1 кг сирене.
Най-скъпото сирене в света се прави от млякото на лос в малка ферма в Швеция. Животните са опитомени, което е голяма рядкост за лос. Доят се само в определени месеци в годината. Един килограм от полученото сирене струва 500 долара.


Ако някога се наложи да изберем само един от основните източници на белтъчини (месо, риба, яйца и сирене), като че ли най-разумният избор ще е сиренето. Вкусът и текстурата на различните видове сирене са неизмеримо разнообразни, а списъкът с начини, по които сиренето се използва в кулинарията, е почти безкраен. То може да се стърже, да се троши, да се топи, да се разтяга, да се пече, дори да се пържи.
У нас най-предпочитано е бялото саламурено краве сирене (краве сирене Елена 400гр, краве сирене Боженци 400 г, Краве сирене Пастир 400гр - кутия), но нека да обърнем внимание на някои другите най-популярни видове сирена:


Козе сирене - има различни видове, като ароматът зависи от възрастта му. По-младите сирена са меки и стават по-твърди със зреенето.
Рикота - меко сирене, което не е подлагано на зреене. Има лек вкус, малко наподобяващ нашенската извара, което се продава на калъпи във формата на обърната кошница, именно защото се оставя да се подсирва в кошница.
Ялсберг - вид сирене от Норвегия. То е полутвърдо и с големи дупки.
Пармезан - италианско сирене, често използвано в готвенето. Твърдо е и се стърже, за да се добави към определени ястия. По-младите сирена са по-меки и могат да се поднесат за директна консумация.
Тилзит - популярно сирене в Германия. То е полутвърдо с мека текстура и с малки дупки. Специфично е заради силния си аромат.
Фета - меко гръцко сирене, непресовано. Прави се от козе, краве или овче мляко и се продава в леко подсолена саламура.
Камбонзола - синьо сирене, с мека кремообразна текстура. Поднася се най-често като френски десерт и много рядко се използва в кулинарията.
Бурсен - много вкусно, меко сирене, което е изключително подходящо за направата на сосове или намазано на филийка.
Белпаезе - меко и много леко италианско сирене, с плътна текстура.
Сирене Гауда - холандско полутвърдо сирене, с жълта подобна на восък кора. Когато е младо се отличава с мек вкус, а когато е добре узряло вкусът и аромата му са много по-силни и изразени.
Моцарела - меко сирене, изключително популярно. Прави се от краве или биволско мляко и се продава на топки, потопени във вода, за да е винаги влажно.
Едам - отново Холандско сирене, полутвърдо. Продава се на топки, покрито с червен восък. Ароматът му се засилва със зреенето и е подходящо за всякакви ястия.

Най-популярните рецепти със сирене

Всяка домакиня е изпадала в ситуацията да не няма идея какво да наготви за вечеря. Сиренето е чудесен вариант, който да включим в менюто си, за да е хем вкусно, бързо и полезно. Ето някои предложения за вкусотии със сирене:

Панирани картофени хапки със сирене

Необходими Продукти:
2 ч.ч. намачкани картофи
3 стръка зелен лук
16 кубчета бързо топящо се сирене
2 бъркани яйца
⅓ ч.ч. брашно
1 ч.ч галета
олио за пържене

Начин на приготвяне:
Намачкайте картофите прибавете сол и пипер на вкус, прибавете нарязания зелен лук и разбъркайте. Оформете топче с формата на топка сладолед, сложете 1 купче от бързо топящото се сирене в сърцевината на топчето. Оваляйте го в брашно, след това в яйцата и след това в галетата. Сложете картофените топчета във фризера за 1 час. Изпържете ги в нагорещено олио (175 градуса) до златисто.


Печени домати с пармезан:

Необходими продукти:
4 домата, хоризонтално срязани
¼ ч.ч. пармезан
щипка сол
босилек за поръсване
скилидка чесън
4 с.л. зехтин

Начин на приготвяне:
Загрейте фурната на 200 градуса. Наредете доматите с отрязаната страна нагоре. Поръсете със сол, пипер, пармезан, босилек, счукан чесън и зехтин. Печете за около 15 мин.

Френска лучена супа със сирене

Необходими съставки:
3 с.л. масло
2 с.л. зехтин
4 глави лук на кръгчета
500 мл. телешки бульон
1 ч.л. мащерка
4 филийки хляб
3 вида сирена
сол и пипер на вкус

Начин на приготвяне:
Запържете лука в маслото и зехтина, като често разбърквате, прибавете бульона, солта и пипера и оставете да ври така 30 мин. Загрейте фурната на 200 градуса. Разпределете супата в подходящи съдове за печене, като на всеки слагате от хляба и сирената. Печете до златисто-кафяво.


Печено сирене по гръцки

Необходими съставки:
сирене - плочка
домат - 1 бр.
босилек - 4-5 листа (пресен)
черен пипер
зехтин

Начин на приготвяне:
В парче алуминиево фолио се поставя сирене по средата. Домата се измива и нарязва на колелца. Поставя се върху сиренето. Добавят се листата босилек и се поръсва със зехтин. Завива се добре и се нарежда в тава. Пече се на загрята на 200 градуса фурна за около 30-40 мин. Сервира се топло.

Патладжанени рулца със сирене

Необходими съставки:
патладжани - 2 бр. големи, тумбести
зехтин - 4 с.л.
сол - за накисване на патладжаните

За плънката:
сирене - 200 г
крема сирене - 130 г
лимонов сок - 4 с.л.
зехтин - 1 с.л.
копър - 1 с.л.
чесън - 1 - 2 скилидки
лют пипер - на вкус, едро смлян
магданоз - за поръсване


Начин на приготвяне:
Патладжаните се измиват и без да се белят, се нарязват по дължина на филийки дебели около 3-4 мм. Изкисват се във осолена вода за 30 минути, за да падне от тях горчивият сок. Когато водата е потъмняла, резените се изваждат, измиват и подсушават.
Подреждат се в леко намазнена или покрита с хартия за печене тавичка. Поръсват се със зехтин и сол и се изпичат на 200 градуса в предварително загрята фурна. Оставят се да изстинат.
В купа се намачкват с вилица сирената. Чесънът се счуква в хаванче заедно с копъра и лютият пипер. Към сирената се слагат чесновата паста, зехтинът и лимоновият сок и всичко се разбърква добре.
Върху изстиналите резени патладжан се слага в по-широката част лъжица от плънката и се завиват на патладжанени рулца.
Готовите патладжанени рулца със сирене се подреждат в плато, поръсват с пресен скълцан магданоз и се поднасят.

Пържено сирене

Необходими съставки:
500г сирене
1 яйце
1 чаена чаша брашно
300г мазнина за пържене

Начин на приготвяне:
Сиренето се нарязва на формички, триъгълни или квадратни. Овалва се последователно в брашно и яйце. Изпържва се в сгорещената мазнина и се поднася топло. Може да се комбинира със сладко или малинов сироп. Бързо, лесно и вкъсно. Добър апетит!


Макарони със сос от сирена

Необходими съставки:
масло - 50 г
брашно - 4 с.л.
чесън - 2 скилидки
дафинов лист - 2 - 3 бр.
прясно мляко - 600 мл
макарони - 600 г
чедър - 100 г
пармезан - 100 г
индийско орехче - 1 ч.л.
хлебни трохи - 100 г

Начин на приготвяне:
Сложете макароните да се сварят до полуготовност в подсолена вода. Настържете сирената. Разтопете маслото в дълбок съд на котлона.
Запържете вътре наситнените и пресовани скилидки чесън. Добавете и листата дафинов лист.
Когато чесънът отпусне ароматите си, намалете котлона, добавете поетапно брашното при непрестанно бъркане, за да не се образуват бучки. Трябва да получите гъста паста.
Започнете постепенно да наливате прясното мляко и разбърквайте. Настържете индийско орехче и прибавете в сместа.
Усилете котлона, за да заври Бешамеловият сос, и след това добавете настърганите сирена и разбъркайте, докато се разтопят. Прехвърлете сварените макарони в тавичка. Залейте със соса от сирена и разбъркайте хубаво, за да проникне навсякъде.
Поръсете обилно макароните със сирене с хлебни трохи и изпечете за 20 мин на 200°C.

Лесен тутманик с масло и сирене

Необходими продукти:
брашно - 1 кг
яйца - 4 бр.
мая - 1 кубче
сол - 1с.л
захар - 1с.л
кисело мляко - 1/2 кофичка
масло - 1 пакет
сирене - 400 г

Начин на приготвяне:
Разреждаме киселото мляко с 200 мл. топла вода, слагаме маята, захарта и малко брашно и оставяме да шупне. Пресяваме брашното.
Правим кладенче, в което слагаме яйцата, като отделяме единия жълтък за намазване, солта, мекото масло и шупналата мая. Замесваме до меко тесто.
Намазваме с масло и оставяме да втасва на топло за около 40 мин.
Разделяме на 6 топки, като всяка от тях разточваме, намазваме с мазнина, поръсваме с натрошено сирене и навиваме. Подреждаме в намаслена и набрашнена тава.

Завиваме и оставяме още около 20 мин на топло да втасва. Разбиваме жълтъка с 1 л олио или масло и 1 л вода. Намазваме и печем тутманика в предварително загрята фурна на 180 градуса.


Сервиране и консумация на сирена

Освен в различни ястия, много подходящо и вкусно е просто да аранжираме правилно различни видове сирена .
Замисляли ли сте как всъщност се сервира и консумира сирене?

Във Франция на пример, сирената се сервират между основното ястие и десерта. Също така се предлагат и като мезе към различни видове вина. За да се усети пълният вкус на сиренето, то трябва да е със стайна температура. За това то се изважда от хладилника и се разопакова около 1 час преди сервирането. Ако сиренето се поднася като отделно ястие, се предвиждат по 150-200 г на човек, ако се предлага между основното ястие и десерта, тогава ще са необходими по 25-50 г на човек и ако е след края на вечерята - предвидете по 45 до 60 г сирене на човек.

За да запомните най-лесно как се сервират сирена, може да направите асоциация с цветята, а именно, че и сирената са в нечетен брой - 3, 5, 7 и т.н. От 3 до 5 вида сирене се предлагат, когато посрещате до 8 души, от 5 до 7 вида, когато гостите са до 10 души и от 7 до 9 вида, когато гостите са 12-15 души.


Различните видове се режат с различни ножове. Между различните видове сирене трябва да има достатъчно разстояние, за да не поемат аромата си едно от друго.

Сервирането на сирената се прави върху дебела дървена дъска под формата на плато. Подреждат се по посока на часовниковата стрелка, като най-мекото се поставя най-отпред. Консумирането започва от най-финото сирене и постепенно се стига до най-пикантното, защото ако започнете с най-наситения вкус, няма да можете да оцените по-фините сирена.




SuperMag