За ядките и сушените плодове

Ядките са една от най-невероятните храни на планетата. Те са заредени с фибри, хранителни вещества и здравословни мазнини. Те са без съдържание на захар и съдържат минимални въглехидрати, а най-хубавото е, че имат невероятен вкус.


Ядките са толкова здравословни, тъй като осигуряват разнообразие от хранителни вещества, включително големи количества мононенаситени и полиненаситени мазнини и умерени количества протеин. Също така са добър източник на фибри и няколко витаминa от B групата, витамин Е, минерали като калций, желязо, цинк, калий, магнезий, селен, манган и мед, както и фитохимикали и антиоксидантни съединения (хлавоноиди и ресвератрол).

У нас най-разпространени са орехи, лешници, бадеми, кашу, бразилски орехи, шам фъстъци, а все по-често може да се открие и макадамия. Важно е да уточним, че фъстъците не са ядки, а принадлежат към семейство бобови.

Всеки различен вид ядки, съдържа своя собствена уникална комбинация от полезни съставки. Ето защо разнообразите в консумацията на ядки е задължително:

Бадеми: протеин, калций и витамин Е;
Бразилски орехи: фибри и селен;
Кашу: желязо и мед;
Лешници: фибри, калий, фолиева киселина и витамин Е;
Кедрови ядки: витамин Е и аргинин;
Шам фъстък: протеин, калий, растителни стероли и антиоксидант ресвератрол;
Орехи: алфа-линоленова киселина и антиоксиданти.

Всички видове ядки са с ниско съдържание на въглехидрати.

Каква е разликата между печени ядки и сурови ядки?

Има някои разлики между печените и суровите ядки, освен вкуса, разбира се.

Една такава разлика е например, че суровите ядки обикновено се продават без добавена сол, а печените ядки се предлагат осолени, което увеличава съдържанието на натрий в сравнение със суровите.

Печенето също така намалява водното съдържание на ядките, което пък концентрира минералното съдържание.
Друга разлика между печените и сурови ядки е във вкуса. Печените се отличават с по-приятен такъв, но са по-уязвими към окисление. Това означава, че по-бързо гранясват и придобиват лош вкус и миризма.

Вечния спор е кой вид е по-полезен, но истината е , че и в този случай мненията са двустранни. Може да се направи извода например, че печените бадеми са по-калорични поради допълнително добавената мазнина и имат по-високо съдържание на минерали, но за сметка на това намалява съдържанието на витамини от B групата – например, съдържанието на фолат намалява наполовина.

В отговор на всички, които твърдят, че суровите ядки са с голямо предимство пред печените, можем да споменем, че суровите ядки крият потенциална опасност от заразяване със Салмонела и други бактерии. Обработката на суровите ядки на пара или чрез суха топлина намалява риска за зараза. Няма данни печените, бланширани или други топлинно обработени ядки да крият риск от заразяване със Салмонела.

Друг недостатък от консумацията на сурови ядки е, че съдържат високи количества фитинова киселина и ензимни инхибитори. Тези антинутриенти са естествената защита на растенията срещу насекоми, а при човека блокират усвояването на минерали като калций, желязо, магнезий и цинк, което може да доведе до хранителни дефицити. Все пак накисването на ядките във вода и изсушаването им премахва голяма част от фитиновата киселина и неутрализира инхибиторите.

Печените ядки също крият своите рискове. При печене като вторичен продукт се отделят акриламиди – химикали, които според последните изследвания имат невротоксично и канцерогенно действие.

Така че, можем да заключим че и печените и суровите ядки имат своите предимства и недостатъци. Най-кратко казано, когато изберем да консумираме сурови ядки, просто е добре да ги накиснем във вода преди това, а ако са ни прекалено безвкусни след това, можем да добавим сол във водата.


Ако пък не можете да се откажете от вкуса на печените ядки, то това което е най-добре да правите е да избирате прясно изпечени такива, или направо да ги изпечете вие у дома.

Ако пък вкусът на яките не ви се нрави изобщо, има някои други варианти, с които все пак да не се лишавате от полезните им свойства.

Има много кулинарни предложения, където ядките присъстват като съставка, дори и това да звучи странно за някои вкусове. Особено често те присъстват в менюто на хора, които са избрали да се хранят нисковъглехидратно, като често ядковите брашна заменят стандартното пшенично брашно.



Tорта с блатове от ядки.

Необходими продукти:

За блатовете:
лешници - 300 г
орехи - 500 г
овесени ядки - 1/2 ч.ч.
слънчогледови семки - 1/2 ч.ч.
какао - 4 с.л.
кокосово масло - 2 с.л.
фурми - 1 кутия

За крема:
лешници - 300 г
орехи - 500 г
овесени ядки - 1/2 ч.ч.
слънчогледови семки - 1/2 ч.ч.
какао - 4 с.л.
кокосово масло - 2 с.л.
фурми - 1 кутия

Начин на приготвяне:

Приготвянето на блатовете става, като най-напред в кухненски робот или блендер смелите лешниците, орехите, овесените ядки и семките.
Фурмите се изчистват от семките и се смилат на ситно. В голяма купа се слагат смлените ядки и фурми. Добавят се какаото и кокосовото масло.

Омесва се хубаво като тесто и се разстила в подноси. Оставя се в хладилник да стегне.
През това време можем да приготвим крема. Кашуто също се смила на ситно. Добавят се кокосовото масло, меда, канелата и водата и се блендира до получаване на гладък крем.
Вече охладените блатовете се изваждат от хладилника и се намазват с крема. По желание може да се декорира с кокосови стърготини и сушени плодове.
Тортата се слага в хладилник да престои около ден.
Едно чудесно, здравословно и вкусно предложение, подходящо и за празничен повод.

Други много популярни предложения за рецепти, в които можете да включите ядки са домашните бонбони и топчета. Те могат да бъдат както сладки, така и солени. Ето и някои предложения:

Бонбони с орехови ядки


Необходими съставки:

яйца - 2 бр., само белтъците
пудра захар - 3/4 ч.ч.
орехи - 1 и 1/4 ч.ч., смлени
ванилии - 5 бр.
вишнево сладко - 100 гр., само плода
шоколад - 100 гр., настърган

Начин на приготвяне:

Белтъците се разбиват със захарта. Прибавят се ореховите ядки и ванилията. Сместа се омесва като тесто и от нея с влажна ръка се оформят топчета.

В средата на всяко се слага по една вишна. Овалват се в настъргания шоколад и се редят в хартиени формички. По желание може да се поръсят и с кокосови стърготини.

Солени бонбони с ядки


Необходими продукти:

сирене - 200 г краве
кашкавал - 200 г
яйцa - 1 бр.
майонеза - 100 г
моцарела - 100 г
топено сирене - 100 г пушено
черен пипер - 1/3 к.л.

За овалване:

орехи - 1/3 ч.ч. смлени
сусам - 1 ч.л.
маково семе - 1 с.л.
чия - 1 с.л. семена

Начин на приготвяне:

Сиренето, кашкавалът и топеното сирене се рендосват в дълбока купа на ситно ренде.
Към тях се добавя моцарелата, намачкана с вилица, и всички останали продукти за топчетата, всичко се обърква хубаво.
Продуктите за овалване се смесват добре.
От сместа за топчетата с намазнени пръсти се оформят топчета с големината на орех и се овалват в семената, редят се в тава застлана с хартия за печене и се изпичат за 5 минути в загрята на 200 градуса фурна.

И още едно интересно предложение, където можете да добавите ядки и да се насладите на страхотен вкус.

Оризов пудинг с ядки



Необходими продукти:

масло - 1 ч.л.
ориз - 5 пълни с.л.
захар - 3 с.л.
мляко - пълномаслено 1 л.
стафиди - 2 с.л. смес от жълти и черни
фъстъци - зелени 1 с.л. накълцан
бадеми - 1 с.л. накълцани и леко препечени
кардамон - 1/2 ч.л.на прах

Начин на приготвяне:

Маслото се сгорещява в тенджера, като се внимава да не се препържи.
Добавя се ориза и на много слаб огън се бъркаоколо 1 мин. Върху него се налива млякото и захарта и се вари, докато млякото се изпари наполовина като от време на време се разбърква. Накрая се добавят стафидите и ядките и всичко това се изсипва в подходяща тавичка.
Пече се на 200 градуса в предварително загрята фурна 15 мин. Може и да не се пече, но в такъв случай трябва да се вари поне още 15 мин.


Когато говорим за ядки, няма как да не споменем и сушените плодове. Те също не отстъпват по полезни свойства и вкусови качества.

Сушените плодове са източник на витамини и минерали, лесно смилаеми са от организма и пречистват кръвта.
Първо е добре да поясним, че сушените плодове представляват плодове, при които почти цялото съдържание на вода е отстранено чрез методи на сушене.

Стафидите са най-разпространеният вид, следвани от фурми, сини сливи, смокини и кайсии.
Предлагат се и други сортове сушени плодове, понякога в захаросана форма (захарно покритие). Те включват манго, ананаси, червени боровинки, банани и ябълки.

Сушените плодове могат да се консервират много по-дълго от пресни плодове и могат да бъдат удобна закуска, особено при дълги пътувания, където няма хладилник.


Един от най-често срещаните сушени плодове у нас са сушени кайсии Детелина 150 гр. Всъщност те са една енергийна бомба! Те стимулират производството на хемоглобин и подобряват състоянието на анемия, а в допълнение снабдяват организма с други полезни минерали. Подобряват храносмилането, като контролират киселинните реакции на храносмилателната система. В допълнение, сушените кайсии съдържат пектин и целулоза, предотвратяващи запека.

Друг разпространен плод, който се предпочита и обича в сушено състояние са сушени фурми Детелина 200 гр. Освен, че са вкусни и подходящи за консумация просто така, като снакс за закуска или между храненията, или вместо десерт, фурмите често пъти са заместител на захарта в много здравословни рецепти. Те са чудесен начин да подсладим кекса за децата без да слагаме захар и имайки предвид, че употребата на мед не се препоръчва при по-малките деца.

Интересно е да кажем, че фурмите са плод на растението финикова палма и са най-разпространение в Средиземноморието и Западна Азия.


Фурмитe ca вaжeн изтoчник нa eнeргия и в тoвa oтнoшeниe прeвъзхoждaт вcички ocтaнaли плoдoвe. Нo имa и другo — в плoдoвeтe нa финикoвaтa пaлмa ce cъдържaт aбcoлютнo вcички витaмини, c изключeниe нa витaмин E. В cъcтaвa им учacтвaт и мнoгo минeрaли и микрoeлeмeнти кaтo фocфoр, кaлций, мaгнeзий, тaнин, жeлязo, йoд, цинк, мeд и др., кaктo и цeли 23 нeзaмeними aминoкиceлини, кoитo oтcъcтвaт в пoвeчeтo плoдoвe.

Във фурмитe имa кoмплeкc oт витaмини, кoитo укрeпвaт имунитeтa и пoвишaвaт издръжливocттa нa oргaнизмa. Ocвeн вcичкo тoвa тeзи "вълшeбни" плoдoвe нa пуcтинятa cъдържaт aктивни aнтиoкcидaнти.

Специалистите препоръчват консумацията на пет фурми всеки ден, именно защото те са толкова полезни. Cпoрeд диeтoлoзитe 10 фурми нa дeн ca нaпълнo дocтaтъчни, зa дa ocигурят нa oргaнизмa нeoбхoдимитe кoличecтвa мaгнeзий, мeд и cярa зa дeня, 1/2 oт днeвнaтa нoрмa жeлязo и 1/4 oт нeoбхoдимия кaлций.

Фурмите имат дълга история в кулинарията на много народи. Освен всичките им хранителни достойнства, особено ценени са те при сладкишите, като заемат ролята на естествен подсладител. Ако искате да заменяте рафинираната бяла захар, фурмите са отлично средство. Блендирайте количество от тях и ползвайте в сурови сладкиши - веган десерти, сурови бонбони, ястия за малки деца. Освен естествената си сладост, те притежават още едно ценно качество - естествено лепкави са и с тях стават чудесни постни десерти, защото заместват яйцата в това си качество.

И като говорим за това, няма как да не Ви предложим една уникална рецепта за сладкиш, в който фурмите играят ролята на подсладител и подходящ за есенния сезон, който освен, че е вкусен е и полезен.

Сурова торта с глог и шоколад

Необходими продукти:

за блата
сушени смокини - 110 грама (6 броя)
кокосово масло - 50 грама
сурови лешници- почистени - 70 грама
сурови орехи - почистени - 60 грама
сурово кашу - 50 грама
шепа глог почистена от костилки
дюля - 50 грама

За крема:

кашу - 200 грама
натурални фурми - 70 грама
натурален шоколад - 150 грама
200 мл. вода
къпини - замразени

За желето:

200 мл сок (от около 2 портокала)
3 гр агар-агар

Начин на приготвяне:

Ядките се смилат на брашно в блендер. В робот или с пасатор, се пасират сушените смокини, заедно с кокосовото масло, дюлята и глога( глога не е изобщо задължителен). Ако е необходимо, добавете и 1 с.л вода. Трябва да се получи възможно най-твърда смес.

Оформя се блата в подходяща тавичка и се прибира в хладилник да стегне.

200 грама кашу се смилат с 200 грама вода. Шоколадът трябва да се разтопи на водна баня. За целта: се начупва в малък метален или керамичен съд, които се поставя в друг, по-голям, в който се наливат 1-2 пръста вода (например тиган). Големия съд се слага на котлона, скоро шоколадът започва да се разтапя.

Кашуто се пасира заедно с фурмите (почистени от костилки) Внимателно, малко по малко, се добавят около 200 мл вода. Към смляното кашу се добавя и шоколада и се пасира до еднородна смес. С този плодов крем заливаме блата, а върху него нареждаме замразените къпини. Притискаме ги с пръст, така че да се изравнят на височината на крема. Оставяме да стегне.

За желето задължително се използва току-що изстискан сок. В подходящ съд сокът се загрява съвсем леко и се добавя 3 грама агар-агар. Разбърква се и се оставя за минута-две да изстине. След това тортата се залива.




SuperMag