Защо да се храним с италиански продукти

Италианската кухня е сред най-предпочитаните в цял свят. Италианската кухня е храна, типична за Италия или произхождаща от Италия. Тя се е формирала през вековете на социални и политически промени, с корени, простиращи се до древността.

Значителни промени в италианската кухня са настъпили с откриването на Новия свят и въвеждането на картофи, домати, царевица и други зеленчуци, които и сега са в центъра на кухнята, но не са били познати до 18 век. Италианската кухня се отличава с регионалното си разнообразие, особено между Северната и Южната част на италианския полуостров. Италианската кухня предлага изобилие от вкусове и е една от най-популярните и предпочитани в света. Тя повлияла на няколко кухни по света, главно тази на Съединените щати.

Италианската кухня се характеризира със своята простота, като много от ястията имат само четири до осем съставки. Италианските готвачи разчитат главно на качеството на хранителните стоки, а не на сложната подготовка. Съставките и ястията варират според региона. Много ястия, които някога са били регионални, се размножават с вариации в цялата страна и дори и по света.


Италианските продукти са предпочитани и обичани от много народи. Сиренето и виното са основна част от кухнята , а кафето, по-специално еспресото, се е превърнало в основен елемент за Италия. Все неща, които са обичани по цял свят.

И когато говорим за италианска кухня ,няма как да не обърнем специално внимание на пастата! Какво по-хубаво от топла чиния с тестени изделия и някакво вино. Изработени от брашно, макароните могат да се оформят на листове, ленти или всяка друга форма. Всъщност ще откриете над 600 фигури от макаронени изделия по целия свят.

Италианската кухня може да претендира за проследяеми корени още от IV век пр.н.е. Храната и културата са били много важни по това време, както се вижда от готварската книга (Apicius), която датира от 1 век пр. Хр. През вековете съседните региони, завоевателите, готвачите, политическите катаклизми и откриването на Новия свят са повлияли на развитието на кухнята.

Италианската храна започна да се формира след падането на Римската империя, когато различни градове започнали да се разделят и да формират собствените си традиции. Били са създадени много различни видове хляб и тестени изделия и имало различия в техниките и подготовката за готвене. Страната е била разделена. Например, северната част на Италия (Милано) е известна с ризото си, централната / средната част на страната (Болоня) е известна с тортелини, а юг (Неапол) е известна с пици и спагети.


Повечето рецепти са бързи и лесни за приготвяне. Класическата паста е позната по цял свят и едва ли има човек, който не е опитвал спагети „Карбонара” например. Тази обикновена римска тестена паста произлиза от думата „carbone”, което означава „въглища”. Това са били макарони, популярни сред миньорите. В оригиналната рецепта се използва „guanciale”, което е бузата на свинята ( използва се и за „възглавница”), но тъй като това е по- трудно достъпно в съвременното приготвяне на спагети Карбонара, готвачите използват бекон.
В съвременното забързано ежедневие, порция спагети винаги може да бъде спасението на вечерята. Разнообразието, което предлага италианската кухня може да задоволи и най-капризния вкус. Можете да избирате от спагети, пен, ньоки, фарфали, фетучини и много, много други.

Как се приготвя паста?

Макар, че приготвянето изглежда лесно, понякога може да си докарате неприятни резултати. За да избегнете несполука, следвайте няколко основни съвета. Използвайте достатъчно количество вода и голям съд, за да избегнете залепването. Първо изчакайте водата да заври и след това добавете тестените изделия. В противен случай пастата Ви ще стане лепкава и не толкова приятна за консумация. За да запазите тестото, леко го разбъркайте в началото. Можете също така да добавите щипка сол, която също ще помогне на пастата Ви да не залепне. В зависимост, дали обичате по- сварени или предпочитате спагетите Ви да са “al dente” варете различно време. След като пастата е сварена я отцедете в подходящ съд от излишната вода.



Съвети за приготвянето на сос

Зад всяка перфектна порция паста стои страхотен сос. Няма нищо по-добро от домашно приготвения сос за спагети. Избягвайте готовите. Сосът е най-важният аспект на рецептата и се различава в различните региони. Рецепти от Северна Италия използват бял сос, докато доматените сосове, арабиби и карбонара са популярни на юг. Също така, трябва да знаете, че сосът на доматена основа се придържа по-добре към кръгли тестени изделия, докато плоските тестени изделия са по-добри със сос на основата на крем. Трябва да използвате малко зехтин в доматите, за да добавите богата текстура. Ако вашият сос стане прекалено кисел, добавянето на щипка сода за хляб може да помогне. Разбърквайте соса често, за да избегнете залепването.

Едно нещо, което винаги трябва да имате предвид, е да добавите тестените изделия към соса, а не обратното. Можете също така да добавите малко остатъчна макаронена вода към соса, за да подобрите вкуса. Направете първо соса и го оставете да къкри. Пастата трябва да се прибави към соса веднага щом се приготви. Сосът трябва да е достатъчно, за да покрие пастата.
И ето няколко избрани класически рецепти за паста:

Четири сирена

Макаронени изделия, приготвени с четири различни вида сирене - пармезан, чадър, бри и ементал. Звучи като мечта! Ето една чудесна рецепта:
Необходими продукти - 200гр. шунка ( ако сте вегетарианец може и без нея), босилек, 200мл. течна сметана, 100гр. пармезан, 150гр. кашкавал, 100гр. краве сирене, 100гр. топено ( или синьо) сирене, 1 пакет паста Barilla.
Сиренето и кашкавалът се нарязват на ситно, шунката се нарязва на парченца/кубчета.
В нагорещен тиган се изсипват нарязаните сирена (без пармезана) и се разтопяват за около 3-4 минути.
Прибавят се и кубчетата шунка. Изсипва се сметаната и се държи на котлона за още 2-3 минути, като се бърка през цялото време. Не оставяйте прекалено дълго соса, за да не загори.
Смесете току що сварените спагети със соса, поръсете с пармезана и босилека. Сервирайте, докато ястието е топло с чаша любимо вино.



Спагети Карбонара

Една абсолютна класика на италианската кухня, която задължително всеки трябва да опита! А ако има късмета и в самата Италия.

Необходими ще са Ви:
• спагети - 300 г
• лук - 1 глава, малка
• бекон - 150 г, нарязан на кубчета
• олио - 1 с.л. или зехтин
• яйца - 2 жълтъка
• сметана - 100 мл. течна за готвене
• пармезан - 50 г настърган
• сол
• черен пипер
• босилек - сух, за поръсване

За тази невероятна рецепта е добре спагетите да бъдат ал денте. Сварете ги, според указанията на опаковката. Загрейте олиото и запъжете нарязания на ситно лук, след това добавете и бекона. Пържете до зачервяване. Започнете постепенно да добавяте и течната сметана, като намалите огъня, за да не заври. При непрекъснато бъркане добавете първо двата жълтъка и разбъркайте, след което прибавете около 50-60 мл от водата на спагетите. Посолете на вкус и добавете черния пипер и настъргания пармезан. Дръжте на котлона, докато сосът се сгъсти, изключете котлона и добавете сварените спагети. При серирането може да поръсите с малко босилек. Бон апети!

Ньоки с доматен сос


Ньоки е вид паста, която обикновено се приготвя от пшенично брашно, картофи, грис, яйца и галета. Те могат да се сервират с различни сосове, а тази рецепта използва прясно приготвен доматен сос.

Ще са ви необходими 1 пакет ньоки, а в случай , че искате да ги приготвите сами за тях ще Ви трябват около 800гр. картофи, 2 жълтъка, ½ чаша брашно ( ако е необходимо и малко повече), сол на вкус и пармезан.

А за соса - 1/3 чаша зехтин, 2 ситно нарязани скилидки чесън, половин лъжичка сол, 4 зрели домати, ситно нарязани и 2 супени лъжици листа босилек, нарязани тънко и 2 супени лъжици пресни листа босилек, нарязани тънко.

Начин на приготвяне: Сварете картофите в кипнала солена вода за около 25 минути. След като се сварят се обелват, докато са топли. Минават се през преса за картофи или се намачкват с помощта на вилица. Овкусяват се със сол и се добавят брашното, яйцето и пармезана. Замесва се тесто, коетоне трябва да е лепкаво, ако е необходимо добавете още малко брашно, но се старайте да остане меко. Оформете, като колбас и нарежете тестото на еднакви парчета. От тях, с помощта на вилица, се оформят ньоките. Набрашняват се по-малко, за да не залепнат. Ньоките се пускат във вряща подсолена вода. Когато изплуват на повърхността, са готови. След като ги извадите се поръсват със зехтин.

За соса: Загрейте олиото/зехтина и изпържете нарязаните скилидки чесън до златисто. Посолете. Гответе на много слаб огън. След това добавете ситно нарязаните домати и оставете на огъня за около 5 минути. Накрая добавете босилека.



Спагети Болонезе

Болонезеният сос за тестени изделия произхожда от Болоня, Италия. За това ястие се използва прясно месо, смляно, като по оригинална рецепта месото е агнешко.
Болонезеният сос се приготвя с мляно агнешко, домат, лук, магданоз, много пармезан и лек аромат на индийско орехче. Спагетите се натрупват върху чинията и се заливат със соса и повече пармезан.

Необходими продукти:
• 3 с.л. зехтин
• 2 глави лук, фино нарязани на кубчета
• 1 скилидка чесън, ситно нарязана
• 2 големи моркова, фино нарязани на кубчета
• 3 стръка целина, фино нарязани на кубчета
• 500 г мляно агнешко месо
• 8 пресни домата, ситно нарязани или 2 х 400 грама консерви нарязани домати
• 2 супени лъжици доматено пюре
• 250 мл бяло вино
• 1 дафинов лист
• 3 клонки магданоз
• сол и прясно смлян черен пипер
• прясно настъргано индийско орехче
• 60 г прясно настъргано сирене пармезан
• 500 г спагети
• 30 г масло

Загрейте олиото/
зехтина в голям тиган на средна температура. Добавете лука, чесъна, моркова и целина и се запържете в продължение на около 5-6 минути. Сложете в тигана и мляното агнешко и запържете за 10 минути или докато агнешкото е равномерно кафяво. Добавете нарязаните домати, доматеното пюре, виното, дафиновия лист и магданоза. Овкусете със сол. Добавете пипер и прясно настъргано индийско орехче на вкус. Върнете сместа на огъня и оставете да къкри в продължение на 30 минути, докато се образува гъст сос, след това отстранете дафиновия лист и магданоза. Накрая добавете 6 с.л. настърган пармезан и разбъркайте добре.
Точно преди да сервирате, извадете сварените ал денте спагети и ги отцедете добре. Оформете стегната купчинка в чинията и сложете малко масло отгоре. Сложете 4 супени лъжици от соса и много пармезан.

Салата с пълнозърнеста паста, сьомга и чери домати

Това е един здравословен вариант, в който можете да включите пастата.

Необходимите продукти са:
• 100 г паста
• 1 връзка зелена салата
• 100 г чери домати
• 1 краставица
• 100 г сьомга
• 2 с.л. зехтин
• Сол
балсамов оцет

Пълнозърнестата паста (100 г) се сварява във вряща и подсолена вода според указанията на опаковката, изплаква се и се отцежда в подходящ съд. През това време сьомгата (100 г) се нарязва на кубчета и се запържва до златисто в тиган без мазнина и с незалепващо покритие. Зелената салата се измива старателно и се накъсва на подходящи парчета. Краставицата (1 бр) се измива, обелва и нарязва на полумесеци. Чери доматите (100 г) се измиват и разполовяват. Зеленчуците се овкусяват със сол, зехтин (2 с.л.) и балсамов оцет на вкус и се поставят в купа. Смесват се с изстиналите паста и сьомга, разбъркват се и се сервира.


Лазаня

Лазанята е известна като един от най-старите видове тестени изделия, произхождащи от Неапол, Италия.
Необходими продукти:
• 4 слайса бекон
• 2 средно големи глави лук, нарязани на ситно
• 2 скилидки чесън, нарязани на ситно
• 2 моркова, нарязани на ситно
• 2 пръчки целина, нарязани
• Зехтин
• 500 г мляно агнешко месо
• 2 консерви домати
• морска сол
• черен ппипер
• пресен босилек
За Лазанята:
• 250 г лазаня
• 1 голям домат, нарязан на парчета
• 500 ml течна сметана
• 100 грама настъргано сирене пармезан
Сложете тигана на котлона, като поставите в него бекона и го поръсите с малко олио или зехтин. Запържете бекона няколко минути. Добавете чесъна и пържете до златисто. Добавете лук, моркови, целина и гответе докато зеленчуците омекнат. В тази зеленчукова смес добавете босилека, нарязаните домати, агнешкото месо и вода и оставете да се вари. Овкусете със сол и черен пипер. Оставете на бавен огън за около час и половина. Когато сосът е готов добавете настъргания пармезан. В тавата редете ред сос, ред листа за лазаня и сметана. Завършете с настърган пармезан. Залейте с нарязаните домати, босилек и зехтин. Завийте тавата с фолио и печете на предварително загрята фурна на 200 °C за 30 минути. След това отстранете фолиото и печете още 20 минути.




Супермаг