Есенни рецепти със смокини



Есента е вече факт и колкото и да е мрачна и дъждовна, тя носи и ароматът на едни от най-ароматните и чувствени плодове – смокините. Предлагаме ви две домашни рецепти със смокини, които да ви стоплят в прохладните есенни следобеди. Важно е да си набавите тези плодове свежи, тъй като те са изключително нетрайни. Ако нямате възможност да излезете на пазар, в същия ден, не се колебайте да си поръчате доставка на плодове до врата.

Запечени смокини с бели праскови и оцетена и балсамова редукция

Зрелите смокини и прасковите имат естествено високо ниво на калоричност, което обаче означава и че имат високо съдържание на захар и че могат да се карамелизират по чудесен начин при подходяща обработка, без да им се добавят допълнителни подсладители. Този простичък, но елегантен десерт е прекрасен начин да запазите текстурата и аромата на тези деликатни плодове. Препечени цели зърна черен пипер също биха добавили интересен аромат на този десерт.

Съставки:
1 чаена лъжичка черен пипер на зърна
2 чаени лъжички масло
2 чаени лъжички накълцана свежа мащерка
4 твърди цели праскови, нарязани наполовина и костилките извадени
8 твърди и узрели смокини, също разполовени по дължина
1/3 чаша балсамов оцет
1/3 чаша гъста сметана за сладкиши
1/8 чаена лъжичка сол

Подготовка:
1. Запечете пиперените зърна върху метална плоча за около 5/6 минути на умерен огън, докато не усетите аромата им и не потъмнеят. Оставете ги да се охладят. Поставете ги във вакуумна торбичка с добро затваряне и ги натрошете с чукче или с точилка.
2. Разтопете чаена лъжичка масло в голям съд на умерен огън и добавете едната чаена лъжичка накълцана мащерка. Добавете прасковите, както са нарязани на половинки, с вътрешната част надолу. Оставете ги така за две минути, докато потъмнеят. Отстранете ги и от съда. Поставете една половинка от праскова с вътрешната част нагоре върху чиния. Разтопете и останала една лъжичка масло с още една лъжичка мащерка, добавете смокините с вътрешната част надолу и отново си оставете така за две минути, докато покафенеят. Разпределете половинките смокини в осемте блюда.
3. Добавете оцет в тигана, и гответе на среден огън, докато не се редуцира до три супени лъжички (около 3 минути). Оставете леко да се охлади. Добавете около 2 супени лъжици от сметаната върху всяка от прасковите и леко нанесете отгоре малка чаена лъжичка от редукцията. Добавете и малко от натрошения пипер и малко сол.


Кростата със свежи смокини и бадеми

Тази рецепта включва деликатен бадемов пълнеж и маслена коричка, набързо смлени в кухненски робот и обогатени със смокини. Важно е кростата да бъде консумирана, докато е още топла.

Съставки:
За тестото
1 ¼ чаша брашно
½ чаена лъжичка захар
½ чаена лъжичка сол
½ чаша студено несолено масло, нарязано на кубчета
2 до 4 чаши много студена вода
За пълнежа
½ чаша бланширани бадеми
½ чаша захар
2 големи яйца
4 супени лъжици несолено масло, на стайна температура
2 чаени лъжички брашно
¼ чаена лъжичка ванилов екстракт
1/8 чаена лъжичка сол
16 зрели пресни смокини, обелени и нарязани на тънко
1 супена лъжица свеж лимонов сок

Подготовка:
1. За брашното: В кухненския робот поставете брашно, захар и сол, за да се смесят. Добавете маслото и смелете, докато маслото не стане на парченца, големи колкото грахови зърна. Напръскайте с две супени лъжици ледена вода. Разбъркайте пак, докато тестото не стане трошливо, но все още е гъсто и не се е превърнало в хомогенна смес. Важно е да не прекалявате с бъркането. Нанесете тестото върху равна повърхност, покрийте с фолио и го оставете в хладилника за около час.
2. За пълнежа: В кухненски робот, съчетайте бадеми и захар и смелете, докато станат на фини парченца. Добавете едно яйце, масло, брашно, ванилия, сол и отново смесете и оставете настрани сместа. В купа смесете смокините с лимоновия сок и също ги оставете настрана.
3. Загрейте фурната на 350 градуса. Върху голямо парче кухненска хартия, леко набрашнена, разстелете тестото. Разпределете бадемовия пълнеж по средата, като си оставите 4 см пространство по краищата. Прегънете краищата на кростатата навътре към пълнежа и леко притиснете надолу, за да не се разгънат при печенето. Смесете другото яйце с една супена лъжица вода и леко нанесете с четка по повърхността на тестото.
4. Прехвърлете кростатата върху хартия за печене и печете, докато се получи златиста коричка (обикновено около час). Оставете да се охлади за около 40 минути и нанесете смокините с лимоновия сок. При сервирането разрежете кростатата на триъгълници.

Съвет: Не винаги най-красивите смокини са и най-вкусни. Идеално узрели смокини, които са сочни и леко меки, но не и размекнати може да се окажат леко безвкусни, добавете малко мед към тях. Смокините са изключително нетрайни, така че ги използвайте моментално или ги оставете в хладилника за не повече от 2 дена. Ако се притеснявате за това доколко са свежи и нямате възможност да отидете на пазар същия ден, възползвайте се от услугите за доставка на плодове онлайн.




Supermag.bg
Снимка: Freeimages.com